Pochádza zo Sniny, žila v Turecku a ide do Bruselu. V europarlamente bude Slovensko zastupovať aj LUCIA YAR z Progresívneho Slovenska. Bývalá editorka portálu o dianí v Európskej únii a poradkyňa na ministerstve obrany sa venuje témam medzinárodnej bezpečnosti a rodovej rovnosti. Médiá ju oslovovali aj k dianiu v Turecku či v Sýrii, niekoľko rokov žila v Istanbule.
Svoj vstup do politiky vysvetľuje aj hrubnutím verejného priestoru, ktorý je čoraz nehostinnejší najmä pre ženy. Odmieta, že za útok na premiéra môže opozícia a tvrdí, že pre lepšie zastúpenie žien by boli dobrým riešením kvóty.
To, že sme mali ženu prezidentku, považuje za symbolickú vec, ktorá vydláždila cestu do politiky aj iným ženám. Má goralské aj rusínske korene a hovorí, že v Bruseli sa bude biť aj za východ, ktorý je na okraji záujmu vlád a eurofondy sa na Zemplín púšťajú z Bratislavy ťažko.
V rozhovore sa dočítate:
- Či používajú progresívci jazyk, ktorý by mohol provokovať k atentátu,
- že pri súčasnej trajektórii dosiahneme rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami o 130 rokov,
- aký je rozdiel medzi kvótami a zlými opatreniami,
- prečo je krajný východ Slovenska nepobozkaný Úniou,
- aké príležitosti by mu priniesol mier na Ukrajine,
- kto sa hanbil za Radačovského holubicu,
- prečo bude prezidentka na scéne chýbať.
Najsilnejším momentom kampane bol atentát na premiéra, ktorý sa snažila strana Smer využiť, no Progresívne Slovensko ju vo výsledku predbehlo. S akými pocitmi ste sledovali video z atentátu a ako sa vás dotkol útok na premiéra?
Tak ako celej krajiny, aj nás sa to veľmi dotklo. Je to bezprecedentná udalosť, ktorá by sa nemala nikde na svete diať. Bolo smutné to sledovať a aj to, čo sa udialo potom, a aké boli reakcie.
Progresívne Slovensko reagovalo okamžitým zastavením kampane a výzvou na upokojenie, aby sme agresívne prejavy, ktoré zaznievali aj predtým a potom, utlmili. Bohužiaľ, nestalo sa tak a som presvedčená, že žiadny predstaviteľ Progresívneho Slovenska ani dovtedy, ani potom nepoužíval zlý slovník, ktorý by mohol k podobnému konaniu podnecovať.
Neidentifikovali ste žiadne pochybenie, ale rétorika strany Smer aj premiéra bola, že za atentát nesú vinu protesty, ktoré ste organizovali, a médiá. Ako si vysvetľujete tieto argumentácie, ktoré pretrvávajú dodnes?
Neviem sa s nimi stotožniť a mrzí ma, že to zaznieva aj z úst premiéra. Hrubý slovník jednoducho v Progresívnom Slovensku a medzi jeho predstaviteľmi nemáme.
Nedá sa dohľadať nijaký kontext, nijaké slovíčka, kde by sme používali slová ako potkany, prostitútky a tak ďalej. To len citujem tých, ktorí takýto slovník mali. Tak sme nerozprávali, ani rozprávať nebudeme.

A čo sa týka médií, ako bývalá novinárka veľmi dobre viem, čo znamená robiť si kvalitnú prácu a byť strážnym psom demokracie. Novinári sa pýtajú každej vlády, pýtajú sa opozície, a pýtať by sa mali, pretože ak sa nepýtajú, tak si neplnia prácu.
Nekritizujú, poukazujú na veci a nezrovnalosti. A tak to musí aj pokračovať. My v strane urobíme všetko pre to, aby sme na Slovensku uchránili slobodné médiá, ktoré dokážu pracovať ako strážne psy demokracie.
Rokovať sa má o novom zákone o RTVS. Z vašich postojov evidujem, že ste proti tomuto návrhu, v ktorom vidí opozícia aj zamestnanci pokus o ovládnutie telerozhlasu politikmi. Čo bude znamenať, ak zmena prejde?
Bude to obrovská škoda a osobne pociťujem až strach, pretože verejnoprávna televízia je niečo, čo by každá moderná demokracia mala mať absolútne funkčné.

To nie je televízia štátu a jeho predstaviteľov, ale má to byť médium, ktoré reprezentuje občanov. Tento zákon je proti európskej legislatíve o slobode médií, je tam mnoho častí, ktoré nadvihujú obočie aj mimo Slovenska.
My v PS, ale aj v Európskom parlamente budeme robiť všetko pre to, aby sme ochránili nielen verejnoprávnu televíziu a rozhlas, ale aj ostatné slobodné médiá, napríklad Markízu a ďalšie. Dokonca počas kampane na východnom Slovensku sme počúvali aj o tlakoch na regionálne a lokálne médiá. Aby si mohli plniť svoju prácu, musia ostať slobodné.
Pred kampaňou vás verejnosť nepoznala. Pochádzate zo Sniny, žili ste v Turecku a idete do Bruselu. Aká bola vaša cesta?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín